Istorie Martie 30, 2014

Satul se învecinează la est cu Mileanca, la sud cu Havârna, la vest cu Başeu şi la nord cu Tătărăşeni. Este situat la 14 km de oraşul Darabani şi la de 24 km de oraşul Dorohoi.

Biserica a fost construită în 1964 prin strădania sătenilor, în timpul păstorii preotului Dumitru Haldan.

În  anul 2008 a fost numit paroh preotul Verniceanu Paul-Andrei, iar în anul 2011 în data de 9 iulie a fost pusă piatra de temelie pentru construcţia noii biserici parohiale. Slujba a fost oficiată de către Înalt Prea Sfinţitul Teofan alături de un sobor de preoţi şi diaconi, din care au facut parte: Pc. Pr. Ionel Roată vicar administrativ, Pc. Pr. Protopop Pânzariu Costică. Actualmente zidurile noii biserici sunt până la nivelul geamurilor.